Jednym do szczęścia potrzeba bardzo niewiele, innym wręcz przeciwnie. Jednak, aby zrealizować swoje marzenia bardzo często potrzebne sa nam pieniądze, a co się z tym wiąże, również praca. W obecnej sytuacji rynkowej, znalezienie pracy to bardzo trudne zadanie, nawet dla ludzi bardzo dobrze wykształconych. Sa miasta, gdzie bezrobocie przekracza już 20% i jak przewidują analitycy, długo jeszcze nie będzie lepiej. Dlatego panuje ogólne przyzwolenie na śmieciowe umowy i niskie zarobki.
Osoba, która nie ma pracy ani środków do życia, jest w stanie pracować za każda cenę, nawet jeśli wiąże się to z brakiem oficjalnej umowy zatrudnienia. Czarny rynek pracy powoduje to, że pracownik nie ma właściwie żadnych praw. Jest szczęśliwy, że może zarobić na utrzymanie rodziny. Pracodawcy cieszą się natomiast z faktu, ze omijają ich wysokie koszty pracy. Taka sytuacja na rynku powoduje, ze nagminnie łamane sa prawa pracownika. Ludzie godzą się gorsze warunki, ponieważ zdają sobie sprawę, że na ich miejsce, czeka już spora kolejka bezrobotnych. Pracodawcom tez nie ma co się dziwić. Właśnie wysokie koszty pracy sprawiają, ze szara strefa zatrudnienia ma się całkiem dobrze. Zmiana miejsca pracy w karierze zawodowej, jest w naszym kraju traktowana jako coś złego. W innych krajach europejskich, jest to dowód na kreatywność i ciągły rozwój pracownika. Wynika to pewnie z mentalności Polaków, którzy bardzo przywiązują się do miejsc i do tego co robią. Zmiana miejsca zamieszkania to dla nas prawdziwa katastrofa i obawa przed porażką. Poczucie stabilizacji to dla nas stałe zatrudnienie.
Dzisiejsze pokolenie 40 latków, powinno jednak dokładniej przeanalizować wszystkie za i przeciw, przekwalifikowania zawodowego. Czasami to jedyne rozwiązanie, które może nam dać lepsze jutro. Nie mamy przecież większych problemów z wyjazdami za granice, w celach zarobkowych. Dlaczego więc, kiedy pojawia się szansa rozwoju zawodowego w kraju, ale 500km dalej, odczuwamy tak duży dyskomfort? Zmień zawód, bo warto.