Praca u kogoś czy na swoim?

11Po ukończeniu nauki, a także w każdym czasie, kiedy chce się coś zmienić w swoim życiu zawodowym powstaje pytanie, czy szukać pracy w jakiejś firmie, czy założyć własną. Ta druga możliwość wydaje się być trudniejsza i bardziej wymagająca i do pewnego stopnia jest, daje jednak sporo korzyści. Samo zarejestrowanie działalności to drobiazg, już większym problemem są późniejsze rozliczenia z ZUS i urzędem podatkowym.

Można jednak zlecić zajęcie się takimi formalnościami firmie zewnętrznej. Dużym problemem przy zakładaniu własnej firmy może być kwestia potrzebnych na to pieniędzy. Czasem można zacząć prowadzić działalność niskim kosztem np. kiedy oferuje się proste usługi internetowe. Kiedy ma się zamiar oferować bardziej praktyczne usługi, pojawia się konieczność zakupu niezbędnych materiałów oraz maszyn. Maszyny mogą być bardzo drogie, jak choćby wycinarki laserowe – bardzo przydatne, kiedy pracuje się z metalem albo z drewnem. Jeżeli komuś jednak zależy, to pieniądze znajdzie. Maszyny można także na początek kupić używane. Chyba największym wyzwaniem w rozpoczynaniu własnej działalności jest konieczność podjęcia pełnej odpowiedzialności za sukces firmy. Trzeba redukować koszty, pilnować, by oferowany towar czy usługi były dobre, szukać klientów, prowadzić działania marketingowe. Prowadząc własną firmę niekoniecznie pracuje się mniej, jest jednak spora elastyczność w ustalaniu czasu pracy, nie ma się nad sobą żadnego kierownictwa, łatwiej także się wzbogacić.
Kiedy pracuje się u kogoś, zarobki są ograniczone do określonego pułapu. Z reguły nie ma elastyczności czasu pracy i praca ta bywa bardziej stresująca niż prowadzenie własnej firmy. Nie trzeba jednak martwić się, skąd wziąć pieniądze na założenie własnej działalności ani kwestiami prawno-podatkowymi czy szukaniem klientów. Wykonuje się tylko swoją pracę i otrzymuje za to wynagrodzenie. Jeśli się poszczęści, to jest ono adekwatne do włożonej pracy i umiejętności. Jeżeli nie trafi się do firmy, w której panuje niezdrowa atmosfera, a szefostwo jest na poziomie, to praca u kogoś jest znacznie spokojniejsza niż na swoim.