Jak szukać pracy za granicą cz. I

9Wybierając się do za granicę w celu znalezienia pracy, przeczytaj krótki poradnik. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podejmując praca za granicą. Według specjalistów od emigracji zarobkowej, od maja 2004 r. z Polski wyjechało w celu znalezienia oferty pracy za granicą nawet do dwa miliony Polaków.

Oficjalne publikowane dane są niższe, ale z licznych powodów nie do końca odpowiada to prawdzie. Rzeczywiste wartości są zdecydowanie wyższe, ciężko określić, czy o pięćdziesiąt procent, czy nawet o trzysta procent. Rozbieżność wynika na przykład z faktu, że wielu Polaków, którzy podjęli pracza granicą są nadal zameldowani na terenie naszego kraju, wielu również naszych obywateli nie rejestruje sięga granicami naszego kraju.
Obecnie najpopularniejszym z krajów, do których Polacy emigrują w celach zarobkowych, to Wielka Brytania oraz Irlandia. Dane brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, podają, że w Zjednoczonym Królestwie tej chwili pracuje legalnie około dwustu pięćdziesięciu tysięcy Polaków.

Według szacowanych danych przez dr Jończego, Polaków pracujących zawodowo na Wyspach realnie rzecz biorąc – nawet siedemset tysięcy.