Pierwszym etapem rekrutacji w każdej firmie i na każde stanowisko jest pozytywne przejście przez proces selekcji CV. Niestety, większość osób nie zdaje sobie sprawy, że ponad 80% kandydatur jest odrzucana właśnie na tym etapie. A wszystko przez niestarannie, bądź błędnie skonstruowane Curriculum Vitae.
Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy musimy założyć nowy adres mailowy – najlepiej taki, który zawiera nasze imię i nazwisko. Korzystanie z adresów opartych na nicku czy ksywce jest niedopuszczalne. Podobnie sprawa przedstawia się ze zdjęciem – musi być oficjalne, którego nie powstydzilibyśmy się w dowodzie osobistym. Żadnych zdjęć z wakacji czy imprezy u znajomych.
Na samej górze dobrze napisanego CV znajdują się dane osobowe nas, jako starających się o pracę – czyli jak się nazywamy, kiedy się urodziliśmy, gdzie mieszkamy oraz jaki jest nasz numer telefonu i adres mailowy. Następnie przechodzimy do właściwej części dokumentu, czyli naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. W zależności od tego, które jest naszym większym atutem, należy je umieścić wyżej. Trzeba zwrócić uwagę na chronologię – najnowsze osiągnięcia powinny być umieszczone zawsze na górze listy. Wystrzegajmy się też wysyłania do wszystkich pracodawców jednakowego CV. Nikogo nie będzie obchodziło, czy pracowaliśmy jako kelner przez wakacje, jeśli w nowej pracy mamy obsługiwać wycinarki laserowe. Spis naszych dokonań i doświadczeń powinno być adekwatne do stanowiska, o jakie się staramy.
W kolejnej części CV powinno się umieścić w kolejności: przebyte przez nas kursy i szkolenia, znajomości języków, umiejętności dodatkowe i miękkie oraz nasze zainteresowania i hobby. Starajmy się, by te informacje zostały wypunktowane. Musimy je przekazać krótko i rzetelnie – nikt nie będzie czytał stronicowych wypracowań o zbieraniu przez nas znaczków. I najważniejsze – nie możemy pozwolić sobie na kłamstwo, nawet w kwestii posiadanych hobby. W większości przypadków takie wykroczenie nie zostanie zauważone. Gorzej jednak, jeśli przyszły pracodawca również interesuje się wskazaną przez nas dziedziną i będzie chciał porozmawiać właśnie o tym. Takie niewielkie przewinienie, a może sprawić, że pożegnamy się z wymarzoną posadą.
Napisanie dobrego CV nie jest trudne. Konstruujmy je tak, jakbyśmy sami mieli oceniać po nich przyszłych pracowników. Oddajmy je znajomym do przeczytania – może wkradła się gdzieś literówka? I najważniejsze – trzy razy sprawdźmy poprawność numeru telefonu. Zaskakujące jest, ile błędów pojawia się w tym miejscu.