Dodatkowe kwalifikacje i zainteresowania w CV

10Pisanie życiorysu nie jest trudne, ponieważ jest pewien ustalony schemat, jak to ma wyglądać i co ma się w nim znaleźć. Jeśli chodzi o wygląd, można ściągnąć szablon z sieci. Informacje także trzeba podać takie, jak jest to ogólnie przyjęte. Poza danymi osobowymi muszą się znaleźć dane na temat ukończonych szkół oraz dotychczasowego zatrudnienia. To są dane obowiązkowe, ale można jeszcze podać informacje o dodatkowych kwalifikacjach, kursach i umiejętnościach. Zwiększy to szansę otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a w konsekwencji i otrzymania pracy.

Warto pamiętać, że każda drobna dodatkowa umiejętność czy kurs warte są wspomnienia, ale tylko jeśli ma mieć to związek z pracą. Jeśli ktoś umie już obsługiwać prasy hydrauliczne, to może być to atutem dla pracodawcy. Nie będzie trzeba tracić czasu, by nauczyć pracownika obsługiwania tej maszyny. Wiadomo w jakiej pracy, na czym się pracuje, więc warto wspominać o swoich umiejętnościach. Jeżeli przechodziło się kurs obsługi jakiejś maszyny, to wspomina się o ukończeniu kursu. Nie ma jednak sensu wspominać o obsłudze, czy to prasy hydraulicznej, czy jakiejkolwiek innej maszyny, jeśli nie ma mieć to związku ze specyfiką przyszłej pracy.
Druga nieobowiązkowa informacja w curriculum vitae dotyczy zainteresowań. Ta rubryka jest zwykle pomijana, a to błąd. Warto coś tu wpisać, aby pokazać się jako ciekawsza osoba i tym samym zainteresować sobą osobę przeglądającą CV. W tym przypadku można dodawać i zainteresowania zupełnie niezwiązane ze specyfiką przyszłej pracy. Jeżeli jednak w jakiś sposób się z nią łączą, to tym lepiej. Podając swoje zainteresowania lepiej nie pisać ogólnych haseł jak muzyka, filmy, sport, bo tak mógłby napisać każdy. Warto uściślić nieco swoje zainteresowania. Ważne jest przy tym, by pisać szczerze i nie podawać jako hobby czegoś, z czym tak naprawdę nie ma się do czynienia. Jeżeli ta akurat rubryka zainteresuje osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną, a nie będzie można nic powiedzieć o wpisanym hobby, to zrobi to bardzo złe wrażenie.