Czego wymaga od nas pracodawca?

12W dużej części zawodów większe znaczenie mają umiejętności miękkie, niż wykształcenie czy przebyte szkolenia. Pracodawcy często wychodzą z założenia, że douczyć pracownika zawsze można, ale zmienić jego osobowości już nie. Nawet stanowiska, które na pierwszy rzut oka wydają nam się specjalistyczne i wymagające dużej wiedzy i umiejętności twardych, nie zawsze takie są.
Umiejętności miękkie to wszystkie te cechy, które pozwalają nam na porozumienie się i dobre zaprezentowanie w grupie ludzi. Mowa o sposobie komunikacji, asertywności, kreatywności, zdolności do pracy w grupie i wielu innych. Niestety, w większości przypadków nie można ich zmierzyć, czy przedstawić dokumentu, że takie umiejętności posiadamy. Rekruter ma więc ciężkie zadanie sprawdzenia, jacy jesteśmy i jakimi będziemy pracownikami.
Zastanawiając się, które cechy wpisać do CV, musimy dokładnie przeanalizować, czego pracodawca może od nas wymagać. Jeśli ubiegamy się o stanowisko sekretarki pożądane będą komunikatywność, sumienność, umiejętność zarządzania czasem i dobra organizacja. Są to więc zupełnie inne umiejętności, niż gdyby składać ofertę jako pracownik fizyczny, gdzie przydatne będą zdyscyplinowanie, umiejętność pracy w grupie i sprawność fizyczna. Warto zrobić listę, jaka powinna być idealna osoba na danym stanowisku i porównać swoje cechy z tymi, które wypisaliśmy. Nie warto jednak kłamać, ani zatajać faktów, gdyż bardzo szybko wyjdzie to na jaw. Wiadomo, rekruter nie sprawdzi na rozmowie kwalifikacyjnej, czy jesteśmy punktualni i sumienni, ale można to szybko ocenić już po kilku dniach pracy. Jeśli okaże się, że to, co zaoferowaliśmy w CV jest nieprawdziwe, może czekać nas zwolnienie. Nie każda osoba nadaje się na każde stanowisko i musimy być tego świadomi.
Znając własne umiejętności miękkie, którymi możemy pochwalić się w życiorysie, o wiele łatwiej będzie również napisać list motywacyjny, czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Na pewno rekruter zada serię pytań sprawdzających, czy faktycznie przedstawiamy się tak, jak głosiło o tym CV.